Sestrinstvo Klinike za kirurgiju
Na klinici je zaposleno 138 medicinskih sestara/tehničara. Od toga je medicinskih sestara/tehničara srednje stručne spreme 64, medicinskih sestara s dodiplomskim studijem sestrinstva (VŠS) 63 i medicinskih sestara/tehničara sa završenim diplomskim studijem sestrinstva (mag. med. techn.) 11.
Vizija sestrinstva Klinike za kirurgiju: permanentna edukacija i stalno povećanje obrazovne strukture sestara/tehničara.
Smatramo da stalna edukacija i praćenje suvremenih spoznaja rezultira najkvalitetnijom zdravstvenom njegom koju želimo osigurati za naše bolesnike. Podrška koju medicinske sestre imaju na klinici, vidljiva je iz činjenice da se trenutno 13 med. sestara/tehničara nalazi na dodiplomskim i diplomskim studijima uz rad.
Medicinske sestre klinike, aktivni su sudionici na kongresima, simpozijima i stručnim skupovima koji se održavaju u zemlji i inozemstvu. Također se na klinici održavaju stalne tematske edukacije ovisno o potrebama koje se ukazuju kao važne. Na klinici se na tjednoj razini organiziraju edukacije o suvremenim proizvodima za njegu pacijenata, zbrinjavanju rana suvremenim oblogama, komunikaciji, različitim pomagalima za skrb pacijenata i o postupcima za sprječavanje bolničkih infekcija. Želja nam je da budemo pravovremeno upoznati sa svim brzim promjenama i novitetima koji se događaju na tržištu kako bi sve dobre, suvremene materijale i uređaje mogli implementirati u svakodnevnu skrb. Na kirurškim odjelima u sklopu skrbi za pacijente upotrebljavaju se suvremeni sofisticirani uređaji za nadzor vitalnih funkcija pacijenata te uređaji za potpomognuto liječenje. Od uređaja koristimo: infuzomate, perfuzore, monitore vitalnih funkcija, digitalne thopaz torakalne pumpe, defibrilatore, pulsne oksimetre, molekuligt uređaj, Vac uređaj, ekg uređaj, UV uređaj za dekontaminaciju prostora, grijače za utopljavanje. Sve medicinske sestre/tehničari prolaze edukaciju za rad na ovim uređajima kako bi osigurali sigurnu primjenu.
U 2024. god., medicinske sestare/tehničari klinike sudjelovali su na 420 edukacija (kongresi, simpoziji, radionice, stručni skupovi).
Sve medicinske sestre/tehničari klinike završili su uspješno BLS tečaj.
Klinika za kirurgiju nastavna je baza za edukaciju medicinskih sestara različitih stupnjeva obrazovanja. Medicinske sestre/tehničari su mentori u nastavi i vježbama na: Zdravstvenom veleučilištu, Hrvatskom katoličkom Sveučilištu, Fakultetu zdravstvenih studija Rijeka, Školi za medicinske sestre i primalje.
2017. god., tri sestre Klinike za kirurgiju završile su inicijalni program mentorstva po kriterijima EU-a, financiran od Ministarstva zdravstva. Svoja znanja i pristup mentoriranim sestrama prenose ostalim sestrama – mentorima, kojih je trenutno 16 na klinici. Mentoriranje novozaposlenih i studenata provodi se na individualnom principu, sustavno, planski, svakodnevnom evaluacijom praktičnih i teoretskih znanja. Ovakvim pristupom osiguravamo da se novozaposlene sestre/tehničari uvedu u radne procese sustavno, bez stresa i pod nadzorom mentora. Trenutno klinika ima 20 medicinskih sestara mentora koje su završile edukaciju za mentora te uspješno mentoriraju novozaposlene.
Trenutno su dvije medicinske sestre na edukaciji za enterostomalnu terapiju pri Fakultetu zdravstvenih studija u Rijeci. Završetak programa je u ožujku 2025. god.
Na klinici je zaposlena medicinska sestra enterostomalni terapeut i medicinska sestra za planirani otpust. Djelokrug njihovog rada odnosi se na svakodnevne obilaske svih pacijenata, utvrđivanje potrebe za zdravstvenom njegom iz svojega područja, rješavanje problema, evaluaciju postignutog, edukaciju pacijenata i njihovih obitelji, komunikaciju sa svim bolničkim i vanbolničkim službama. U siječnju 2025. god. s HZZO-om je ugovorena Ambulanta za enterostomalnu terapiju u kojoj usluge pruža liječnik specijalist abdominalne kirurgije i medicinska sestra enterostomalni terapeut.
Ovakvim individualiziranim pristupom osiguravamo najvišu razinu zdravstvene skrbi i njege.
Misija sestrinstva Klinike za kirurgiju: Pružanje najbolje sestrinske skrbi, osiguravanje sigurne okoline i pružanje prave informacije, kroz odnos topline, povjerenja i ljubaznosti.
Pri provođenju zdravstvene njege koristimo suvremene medicinske proizvode za njegu te antidekubitalna pomagala. Važno nam je da pacijent u našoj skrbi ne zadobije dekubitalno oštećenje. Pri zbrinjavanju kirurških rana, akutnih i kroničnih, koristimo suvremene postoperativne obloge i obloge za vlažno cijeljenje rana te se kontinuirano educiramo o pravilnoj primjeni i izboru obloge.
Kod većine kirurških pacijenata prisutna je bol. Želja nam je da se bol kod pacijenata svede na najmanju moguću mjeru. U suradnji sa liječnicima i med. sestrama /tehničarima Zavoda za anesteziju, timski provodimo kontinuirano individualno periopracijsko kupiranje boli.
Veliki naglasak posvećujemo zaštiti privatnosti pacijenata. Osiguravamo sigurnost njihovih medicinskih podataka, identiteta te osiguravamo privatnost pri provođenju zdravstvene njege.
U kontinuiranoj smo suradnji sa medicinskim sestrama iz bolničkih infekcija te provodimo sve mjere da se spriječi eventualni prijenos bolničkih infekcija s pacijenta na pacijenta ili s pacijenta na osoblje i obratno.
Na klinici je organiziran sestrinski tim za kvalitetu čiji su članovi sve glavne sestre Odjela i Zavoda. Tim se sastaje jednom mjesečno. Cilj i svrha sastanaka je utvrditi nesukladnosti i nepravilnosti te djelovati u cilju stalnog poboljšanja radnih procesa, sigurne okoline i međuljudskih odnosa.
Želja nam je stalno podizati ljestvicu kriterija kvalitete u svim područjima zbrinjavanja bolesnika. Najbolji ocjenjivači uspješnosti su naši pacijenti. Otvoreni smo za kritike i pohvale. Stoga, svaka Vaša kritika, biti će nam smjernica da poboljšamo naš rad, a pohvala – nagrada za uloženi trud u svakodnevnom radu.